Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zważyć walizkę do samolotu?

2023-10-26
Jak zważyć walizkę do samolotu?

Zastanawiasz się, jak zważyć bagaż przed wylotem? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Waga walizki do samolotu to kluczowa kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed podróżą. Dzięki temu ze spokojną głową zaplanujesz swój bagaż mając pewność, że nie przekroczysz limitu danej linii lotniczej. Dowiedz się, ile waży walizka na kółkach oraz jak zważyć walizkę w domu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku.

Ile powinna ważyć walizka do samolotu?

Limity wagowe dla bagażu podręcznego i rejestrowanego mogą się różnić w zależności od linii lotniczych. Dlatego sprawdzenie tych informacji na stronie internetowej przewoźnika jest niezbędne przed rozpoczęciem pakowania walizki. Z reguły duże walizki ważą między 2 a 5 kg (w zależności od dokładnych wymiarów i materiału, z którego są wykonane). Średnie walizki o wysokości między 60 a 69 cm są nieco lżejsze. Ich waga mieści się w przedziale 2 - 4 kg.

Waga walizek do samolotu: bagaż kabinowy

Walizki kabinowe rządzą się swoimi prawami. Są niezbędnym wyposażeniem miłośników krótkich wypadów. Powinny więc być lekkie, pojemne i nie przekraczać wymaganych wymiarów, które różnią się w poszczególnych liniach lotniczych, np. w LOT wynosi 8 kg, a AirFrance — 12 kg.

Czytaj więcej: Wymiary bagażu podręcznego w poszczególnych liniach lotniczych

Limity wagowe bagażu rejestrowanego

Limity wagowe bagażu rejestrowanego również mogą się od siebie różnić. Oto przykłady limitów kilku popularnych linii lotniczych w klasie ekonomicznej:

  • 23 kg — LOT
  • 25 kg — Qatar Airways
  • 23 kg — Air France
  • 20 kg — Enter Air
  • 20 kg — Ryanair (z nadbagażem max. 32 kg)
  • 10, 20 lub 32 kg  — WizzAir (w zależności od wybranej taryfy)

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać aktualne limity przewoźnika, ponieważ mogą się zmienić! Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak zważyć bagaż przed wylotem i unikniesz niepotrzebnych opłat za nadbagaż.

Waga walizki do samolotu

Materiał a waga walizki do samolotu

Istnieją dwie główne kategorie walizek: miękkie (z tkaniny) i twarde (z poliwęglanu, ABS lub innych twardych materiałów). Oba typy mają swoje zalety i wady:

  • Miękkie walizki — zazwyczaj są lżejsze od twardych. Ze względu na elastyczność materiału mogą się bardziej odkształcać.
  • Twarde walizki —  są trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż ich miękkie odpowiedniki. Jednak ze względu na materiał, z którego są wykonane, zazwyczaj są cięższe.

Jak widzisz, waga walizki do samolotu może się różnić w zależności od materiału, z którego jest wykonana. W przypadku bagażu rejestrowanego nie jest to bardzo istotne, jednak limity kabinowe w tanich liniach lotniczych mają duże ograniczenia. Jeśli posiadasz małą walizkę podróżną na kółkach, spróbuj zdefiniować, ile dokładnie waży. Choć wydaje się to drobiazgowe, ta informacja może mieć spore znaczenie również pod względem limitu wymiarów. W przypadku lotu wyłącznie z bagażem podręcznym postaraj się skorzystać z lżejszej torby lub plecaka. To mniej wygodne rozwiązanie, ale wtedy masz większą pewność, ile waży — walizka na kółkach zawsze będzie trochę cięższa, ponieważ miękka torba nie ma kółek i dodatkowych usztywnień.

Sprawdź także: Walizka twarda czy miękka - jaki model wybrać?

Jak zważyć walizkę w domu?

Gdy masz już pełen obraz tego, jaka powinna być waga walizki do samolotu, czas dowiedzieć się, jak sprawdzić ilość kilogramów bagażu w domu. Istnieją dwa proste sposoby, które pomogą Ci to oszacować:

  • Waga bagażowa — znana również, jako waga ręczna. Jest niewielka i praktyczna. Wystarczy przypiąć bagaż do uchwytu i podnieść go do góry. Po ustabilizowaniu walizki na wyświetlaczu pojawi się wynik.
  • Waga łazienkowa — to prostszy sposób na to, jak zważyć bagaż przed wylotem. Jeśli Twoja waga jest szeroka, umieść bagaż podręczny bezpośrednio na niej. Następnie odczytaj wynik na wyświetlaczu. Jednak w przypadku bagażu rejestrowanego ten sposób może nie być dokładny. Wtedy stań na wadze i trzymaj w rękach spakowaną walizkę. Później wystarczy sprawdzić wynik i odjąć od niego swój ciężar.Jak widzisz, istnieją dwa szybkie sposoby na to, jak zważyć walizkę w domu. A co jeśli nie masz takiej możliwości? 

Jak zważyć walizkę bez wagi?

Nie posiadasz wagi elektronicznej w domu? Nie martw się, bagaż da się zweryfikować w inny sposób. W sytuacji, w której nie ma się do niej dostępu, można wypróbować metodę oszacowania ciężkości walizki "na oko". Wystarczy porównać ją do innych obiektów o znanej wadze i starać się określić, czy jest zbliżona do limitu przewoźnika. To może być trudniejsze i mniej precyzyjne, ale w sytuacji awaryjnej pomoże uniknąć dodatkowych opłat na lotnisku.

Gdzie można zważyć bagaż na lotnisku?

Czy na lotnisku jest waga? Tak, nawet w kilku miejscach. Wiele osób nie ma możliwości sprawdzenia bagażu w domu lub nie wie, jak zważyć walizkę bez wagi. Dlatego niektóre lotniska oferują specjalne punkty, w których postawiono ogólnodostępne urządzenia, wskazujące dokładną ilość kilogramów bagażu. Innym sposobem zważenia walizki jest wykorzystanie wolnego stanowiska check-in. Możesz położyć swój bagaż podręczny lub rejestrowany na taśmie i odczytać wartość na wyświetlaczu.

Podsumowując, waga walizki do samolotu to ważny element planowania podróży. Jeśli zadbasz o to, aby Twoja walizka mieściła się w limitach linii lotniczych, unikniesz niepotrzebnych opłat i komplikacji na lotnisku. Nieważne czy sprawdzisz swój bagaż w domu, czy na lotnisku. Odpowiednia waga torby lub walizki zapewni Ci bezstresową i sprawną podróż!

Polecane

Walizka kabinowa Samsonite Base Boost 55cm czarna

Walizka kabinowa Samsonite Base Boost 55cm czarna

Cena regularna: 649,00 zł brutto519,20 zł brutto
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 519,20 zł
Waga bagażowa Travelite

Waga bagażowa Travelite

46,00 zł brutto
pixel