Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Bagaż podręczny: co można zabrać na pokład samolotu? [Poradnik]

2023-06-17
Bagaż podręczny: co można zabrać na pokład samolotu? [Poradnik]

W każdej linii lotniczej bagaż objęty jest ścisłymi regulacjami. Absolutną podstawą jest dobór torby, plecaka bądź walizki z uwzględnieniem dopuszczalnych wymiarów. Oprócz gabarytów należy też zwrócić szczególną uwagę na zawartość. Normy bezpieczeństwa w ruchu lotniczym są bacznie weryfikowane przez wyspecjalizowane służby. Warto zatem przyswoić najważniejsze informacje w tej materii, aby cała podróż przebiegła bez zakłóceń. Dowiedz się, co można zabrać do samolotu.

Co można mieć w bagażu podręcznym?

Niektóre rzeczy mogą być przewożone tylko w bagażu podręcznym, inne powinny trafić do bagażu rejestrowanego, natomiast jeszcze innych nie można przewozić w ogóle. Zanim skupisz się na zawartości, należy zaopatrzyć się w torbę spełniającą standardy panujące na pokładzie samolotu, czyli walizkę kabinową.

Kosmetyki, napoje i alkohol w bagażu podręcznym

W tym przypadku występują bardzo klarowne przepisy. Na przeważającej części lotnisk maksymalnie dopuszczalna ilość cieczy przewożona w bagażu podręcznym wynosi 1 litr. Wszystkie substancje muszą być podzielone na odrębne opakowania o pojemności nie większej niż 100 ml.

Komplet płynów trzeba zgromadzić w przezroczystej folii. Możesz łatwo zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. W asortymencie każdej drogerii powinna znajdować się prześwitująca kosmetyczka przygotowana z myślą o podróżach lotniczych. W zestawie zazwyczaj są dostępne również pojemniki służące do transportowania cieczy. Dzięki temu kosmetyki w bagażu podręcznym zostaną bez problemu zaakceptowane przy kontroli.

Polecamy do czytania: Odprawa na lotnisku krok po kroku

Sprzęt elektroniczny, powerbanki i ładowarka w bagażu podręcznym

Co do zasady linie lotnicze sugerują przewożenie wszelkich urządzeń w bagażu podręcznym. Takie postępowanie jest również uzasadnione ze względów bezpieczeństwa. Zachowaj sprzęt przy sobie, aby mieć pewność, że nic nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku nieostrożności obsługi pakującej bagaż rejestrowany. Bagaż kabinowy bywa jedynym dostępnym rozwiązaniem w przypadku transportowania elektroniki wyposażonej w pojemniejszą baterię. Takie urządzenia jak powerbanki nie mogą trafić do luku bagażowego. Doskonałą walizką do transportu elektroniki będzie model American Tourister Airconic, wyposażony w przegródki na laptopa i inne urządzenia.

Czy w bagażu podręcznym można mieć leki?

Linie lotnicze nie przewidują przeciwwskazań w tej materii. Wszelkie tabletki czy pastylki mogą być z powodzeniem przewożone. Jeśli chodzi o lekarstwa w bagażu podręcznym, ograniczenia dotyczą wyłącznie płynnych substancji, np. syropu. W takiej sytuacji trzeba zastosować się do zasad obowiązujących również inne płyny.

Czy w bagażu podręcznym można mieć jedzenie?

Wszystkie linie lotnicze zgodnie wyrażają zgodę na jedzenie w bagażu podręcznym. Trzeba jednak pamiętać o limitach dotyczących produktów spożywczych w płynnej postaci. Można jednak śmiało zabrać kanapki, przekąski czy owoce. Tym bardziej nie powinno być problemów w przypadku żywności zamkniętej w fabrycznym opakowaniu z datą ważności. Miej jednak na uwadze, że przepisy mogą się różnić podczas podróży poza granice Unii Europejskiej. Do przewożenia żywności doskonale sprawdzi się Samsonite Respark. Dzięki licznym kieszonkom zewnętrznych będziesz mieć pod ręką wszystkie przekąski.

Bagaż podręczny do samolotu

Bagaż podręczny do samolotu – co warto do niego spakować?

Jeżeli podróżujesz z bagażem podręcznym i rejestrowanym, zyskujesz sporą dowolność przy pakowaniu. Warto rozdzielić wszystkie przedmioty pomiędzy dwie walizki w przemyślany sposób. Bagaż rejestrowany jest nadawany przez obsługę lotniska i nie masz go przy sobie podczas podróży. Czasem gubi się on i dociera na miejsce z opóźnieniem. Nie musi to oznaczać, że Twoje rzeczy przepadną bez wieści. Warto jednak przygotować się na ewentualność spędzenia dnia bądź dwóch bez dostępu do zawartości dużej walizki. W związku z tym spakuj absolutnie niezbędne rzeczy do bagażu podręcznego.

Oprócz tego podręczny bagaż stanowi lepsze miejsce do przechowywania delikatnych i najbardziej wartościowych przedmiotów. Torba będzie przez cały czas pod Twoją opieką, więc na pewno nic nie ulegnie uszkodzeniu. W celu zapewnienia bagażowi bezpieczeństwa warto też zaopatrzyć się w solidną walizkę taką jak Blumoonky S. Wytrzymała konstrukcja stanowi solidną ochronę dla całej zawartości.

Zobacz także: Co spakować na wyjazd? Lista niezbędnych przedmiotów

Jak spakować bagaż podręczny?

Potraktuj powyższe informacje jako wskazówkę, dzięki której zyskasz ogólny ogląd sytuacji przedstawiający co można przewieźć w bagażu podręcznym. Przepisy nie muszą być jednak uniwersalne i jednakowe. Czasem pojawiają się różnice związane z prawem panującym w kraju docelowym, zasadami wytyczonymi na lotnisku czy też regulaminem linii lotniczych. Czasem zdarza się, że zamiast domyślnego 1 litra płynów możesz zabrać 2 litry. Wynika to z tego, że dane lotnisko zostało wyposażone w nowocześniejszy sprzęt umożliwiający przeprowadzenie dokładniejszej kontroli.

W celu zobrazowania różnic przy kontroli turystów warto powołać się na przykład Australii, która słynie z wyjątkowo restrykcyjnego podejścia. Po wylądowaniu na miejscu każdy zostaje poddany wnikliwej weryfikacji zawartości bagażu. Powszechną praktykę stanowi sprawdzanie podeszwy butów podróżnych. Tamtejsze władze starają się w ten sposób chronić swój kraj przed pojawieniem się organizmów, które mogłyby okazać się zagrożeniem dla ekosystemu. Czasem stwierdzenie rozmaitych nieprawidłowości może skutkować nawet brakiem zgody na wjazd na teren państwa. Poza przyswojeniem ogólnych zasad warto zatem poświęcić odrobinę czasu na sprawdzenie co można zabrać na pokład samolotu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych komplikacji i związanego z nimi stresu.

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Na pokład nie wolno zabierać zwłaszcza chemikaliów i ostrych przedmiotów. Trzeba zatem zrezygnować z nożyczek czy też scyzoryka. Część przedmiotów niedozwolonych w bagażu podręcznym może być jednak z powodzeniem nadana w walizce rejestrowanej. W związku z tym warto w regulaminie sprawdzić czego nie można przewozić w bagażu podręcznym.

Polecane

Walizka kabinowa Blumoonky Charon 55cm granatowa

Walizka kabinowa Blumoonky Charon 55cm granatowa

Cena regularna: 399,00 zł brutto299,00 zł brutto
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 299,00 zł
Walizka kabinowa American Tourister Starvibe 55cm powiększana granatowa

Walizka kabinowa American Tourister Starvibe 55cm powiększana granatowa

Cena regularna: 749,00 zł brutto599,20 zł brutto
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 599,20 zł
pixel