Walizka twarda czy miękka: która bardziej odpowiada Twoim potrzebom?
W sklepie z walizkami możesz natknąć się na rozległy wybór różnorodnych modeli. Przeprowadzenie selekcji pośród tak wielu opcji bywa nie lada wyzwaniem. W celu ułatwienia sobie zadania warto porównywać poszczególne warianty w oparciu o konkretne kryteria. Jedną z cech odróżniających od siebie dostępne propozycje stanowi materiał wykorzystany przy produkcji. W tym kontekście rodzi się fundamentalne pytanie: walizka miękka czy twarda? Przekonaj się jakie walory stoją za produktami należącymi do obu grup.
Walizki twarde – najważniejsze zalety
W ramach tej kategorii można wyszczególnić szereg wykorzystywanych materiałów. Producenci chętnie stosują aluminium, poliwęglan, polipropylen, a także takie specjalistyczne tworzywa jak Curv, Roxkin czy też ABS. Wspólnym mianownikiem wszystkich walizek twardych są następujące walory.
Wysoka wytrzymałość
Twarda konstrukcja zapewnia solidne zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wszelkie uderzenia są skutecznie amortyzowane. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko uszkodzenia przedmiotów umieszczonych w środku. To szczególnie istotne, gdy podróżujesz z delikatnymi i drogocennymi przedmiotami.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sytuacje wymagające rozstania się z walizką. Gdy wykupujesz bagaż rejestrowany, musisz przekazać swoje rzeczy obsłudze lotniska. Personelowi czasem zdarza się niezbyt ostrożnie obchodzić z własnością pasażerów. W takich okolicznościach pojawia się ryzyko uszkodzenia zawartości bagażu. Twarda walizka skutecznie zabezpiecza Cię na taką ewentualność. Najkorzystniejszymi parametrami pod względem stosunku ceny do jakości cechuje się polipropylen. Z tego materiału został wykonany niezawodny model American Tourister Summer Splash. Jeśli jednak szukasz absolutnych liderów w swojej kategorii, koniecznie zwróć uwagę na produkty wykonane z tworzyw Curv oraz Roxkin. Przykładami efektywnego zastosowania tych rozwiązań są odpowiednio modele Samsonite C-Lite i Samsonite Attrix.
Odporność na wilgoć
Na korzyść twardych materiałów przemawia również szczelna konstrukcja. Jeśli złapie Cię deszcz albo walizka będzie miała kontakt z wilgocią w innych okolicznościach, zawartość pozostanie bezpieczna. Wodoodpornymi właściwościami charakteryzują się, m.in. produkty wykonane przy użyciu przetworzonych butelek PET. Taka technologia została wykorzystana do wytworzenia modelu American Tourister Novastream.
Bezpieczeństwo
Na wielu etapach podróży przebywasz w zatłoczonym otoczeniu. W dużym skupisku ludzi mogą występować złodzieje, którzy czyhają na okazję do przywłaszczenia sobie cudzej własności. Rozsunięcie zamka od walizki bez wzbudzania podejrzeń może okazać się nie lada wyzwaniem. W związku z tym wielu oszustów decyduje się na rozcięcie wierzchniej warstwy materiału, aby dobrać się do zawartości. Jeśli posiadasz walizkę wykonaną z twardego tworzywa, wykonanie nacięcia bez alarmowania właściciela staje się niebywale trudne. W rezultacie Twój bagaż staje się znacznie bezpieczniejszy. Przykładem materiału o bardzo solidnej konstrukcji jest poliwęglan. Został on wykorzystany do wykonania modelu Samsonite Stackd.
Zobacz także: Zamek TSA - co to jest i dlaczego warto go mieć w swojej walizce?
Walizka miękka – kluczowe atuty
W celu uzyskania miękkiej, acz dość solidnej konstrukcji producenci posługują się zazwyczaj poliestrem oraz nylonem. Dość powszechną praktyką jest również dodawanie domieszki elastanu, który odpowiada za zwiększenie sprężystości tkaniny. Poznaj najmocniejsze strony miękkich walizek.
Elastyczna konstrukcja
Materiały wykorzystywane do produkcji miękkich modeli charakteryzują się sprężystością. Ta właściwość może istotnie ułatwić Ci pakowanie. W praktyce wierzchnia warstwa walizki dopasuje się do układu przedmiotów umieszczonych wewnątrz. Taki efekt byłby niemożliwy do uzyskania w przypadku twardych tworzyw stanowiących zwartą skorupę. Jeśli zależy Ci na elastycznej konstrukcji, zwróć uwagę na Samsonite Base Boost.
Lekka walizka do samolotu
Walizki mogą być mniej lub bardziej mobilne. Komfort przemieszczania się z nimi zależy nie tylko od funkcjonalności kółek, ale również od bazowej wagi całej konstrukcji. Walizka kabinowa materiałowa wypada pod tym względem korzystniej niż produkt wykonany ze sztywnych tworzyw. Jeśli porównasz model twardy i miękki o podobnych gabarytach, ten drugi bywa lżejszy nawet o kilogram. Podczas długich spacerów z pewnością odczujesz różnicę. Lekka konstrukcja może też zostać skutecznie wykorzystana podczas pakowania. Dzięki niej jesteś w stanie zabrać kilka cięższych przedmiotów i nie naruszyć przy tym limitów wagowych. W poszukiwaniu wyjątkowo lekkiego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na Samsonite Litebeam.
Sprawdź: Wymiary bagażu podręcznego - Ryanair, WizzAir, LOT, Lufthansa
Dodatkowe udogodnienia
Miękka konstrukcja ułatwia producentom umieszczenie zewnętrznych kieszonek. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe miejsce na umieszczenie kilku rzeczy. Takie przegródki doskonale nadają się do przechowywania dokumentów bądź innych przedmiotów, które warto mieć pod ręką podczas podróży. Doskonale wyposażony pod tym względem jest model Samsonite D’Lite.
Czas na rozstrzygnięcie. Jaka walizka do samolotu – twarda czy miękka?
Nie da się wyłonić jednoznacznego zwycięzcy, który sprawdzi się lepiej w absolutnie każdych okolicznościach. Można jednak orzec czy walizka twarda, czy miękka będzie odpowiedniejsza dla konkretnego typu podróżnych. Jeśli Twój bagaż wypełnią niemal wyłącznie ubrania, chcesz zabrać jak najwięcej stylizacji i wolisz uniknąć dźwigania dużych ciężarów, wybierz opcję materiałową. Jeżeli jednak zamierzasz spakować drona, aparat fotograficzny bądź inne delikatne i drogie przedmioty, twarda walizka zapewni Ci większe poczucie bezpieczeństwa.