Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wymiary walizek do samolotu: przewodnik pasażera

2024-06-21
Wymiary walizek do samolotu: przewodnik pasażera

Podróżowanie samolotem może być ekscytujące, ale wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad dotyczących bagażu. Wiele osób zastanawia się, jakie walizki do samolotu wybrać? Które rozmiary pozwolą uniknąć dodatkowych opłat i stresu na lotnisku? W naszym przewodniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę oraz jak prawidłowo mierzyć swój bagaż. Przygotuj się do podróży jak profesjonalista i ciesz się bezproblemowym lotem!

Wymiary walizki — na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na konkretną walizkę turystyczną, warto zwrócić uwagę na trzy wymiary: wysokość, szerokość i głębokość. Różne linie lotnicze mogą mieć odmienne wymagania, dlatego przed każdą podróżą warto sprawdzić specyfikacje swojego przewoźnika. Upewnij się, że mierzysz walizkę w odpowiednich jednostkach miary, aby uniknąć nieporozumień. Najczęściej mamy do czynienia z centymetrami i calami. Pamiętaj, że waga walizki do samolotu również musi być odpowiednia. Limity znajdziesz m.in. na stronie internetowej przewoźnika.

Wymiary walizki kabinowej

Walizki kabinowe to niezbędnik każdej krótszej podróży. Wymiary kabinówki muszą być przestrzegane ze względu na bezpieczeństwo pasażerów oraz możliwość ukrycia walizki w schowku nad głową. Dlatego ważnym aspektem jest również waga bagażu, która zwykle wynosi od 7 do 12 kg. Rozmiary walizki kabinowej można podzielić na 3 rodzaje, w zależności od wymogów danej linii lotniczej:

  • 55x40x20 cm — jeden z mniejszych wymiarów walizki kabinowej. Bez problemu zmieści się w schowku nad głową i jest idealna na krótkie wyjazdy.
  • 55x40x23 cm — te wymiary kabinówki są nieco większe. Akceptuje je wiele linii lotniczych. To standardowe walizki spełniające wymagania IATA.
  • 56x45x25 cm — niektóre linie pozwalają wziąć do samolotu nieco cięższy bagaż podręczny. Dlatego wymiary walizki do samolotu 10 kg lub 12 kg są większe (różnice znajdziesz głównie w szerokości i głębokości).

Oprócz tego istnieją też bardzo małe walizki dla dzieci z możliwością siedzenia, pchania i ciągnięcia tak jak Samsonite Dream2go. Wymiary takiego bagażu to 52x38x21 cm.

Wymiary średniej walizki

Średni bagaż będzie świetnym wyborem, gdy podręczny jest za mały, a duża walizka zbyt pojemna i nieporęczna. Jest idealny na dłuższe wyjazdy, ponieważ zapewnia odpowiednią przestrzeń na przedmioty osobiste. Zwiększa też komfort użytkowania. Wymiary średniej walizki do samolotu mają wysokość od 60 do 69 cm, szerokość od 44 do 48 cm, a głębokość od 24 cm do 33 cm. Przykładem uniwersalnej walizki, która mieści się w tej kategorii rozmiarowej jest Samsonite Upscape. Ma możliwość powiększenia, a jednocześnie lekką i wytrzymałą konstrukcję.

Wymiary walizki do samolotu — bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany to ten, który trafia do luku bagażowego. Wymiary dużej walizki do samolotu mogą się znacznie różnić w zależności od linii lotniczych. Średnio wynoszą one łącznie ok. 158 cm (długość + szerokość + wysokość). Jednak przed podróżą zawsze warto sprawdzić wymogi swojego przewoźnika. 

Pamiętaj, że wielkość walizki do samolotu wpływa na jej pojemność, a co za tym idzie maksymalną wagę. Standardowy limit bagażu rejestrowanego na lotach międzynarodowych to zazwyczaj od 20 do 23 kg. W niektórych przypadkach linie lotnicze pozwalają na bardzo dużą walizkę — wymiary są wtedy większe, a waga bagażu może osiągnąć nawet 32 lub 45 kg!

Jaki rozmiar walizki wybrać?

Jaki rozmiar walizki do samolotu wybrać?

Wybór odpowiedniego rozmiaru walizki do samolotu zależy od kilku czynników. Planujesz krótką, weekendową podróż? Idealnym rozwiązaniem będzie mała walizka — wymiary są optymalne do zmieszczenia najpotrzebniejszych rzeczy. Jednocześnie unikniesz konieczności nadawania bagażu, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i czas na lotnisku.

Polecamy do czytania: Co spakować na weekend? Lista rzeczy na 3 dniowy wyjazd

Jeśli Twoja podróż trwa od 5 do 10 dni, najlepszym wyborem mogą okazać się średnie wymiary walizki do samolotu 20 kg. Taka opcja oferuje więcej przestrzeni niż bagaż kabinowy, ale jest łatwiejsza do przenoszenia niż duża walizka. Sprawdzi się, gdy zabierasz ze sobą więcej ubrań, kosmetyków i inne niezbędne przedmioty.

Na dłuższe wyjazdy, zwłaszcza dwutygodniowe lub miesięczne, najlepiej sprawdzą się wymiary dużej walizki (w sumie ok. 158 cm). Pozwolą Ci zapakować wszystko, czego potrzebujesz, w tym dodatkowe buty, sprzęt, a nawet pamiątki z podróży. Pamiętaj jednak, że duże walizki muszą być nadane jako bagaż rejestrowany. To wiąże się z dodatkowymi opłatami i dłuższym czasem oczekiwania na odbiór bagażu po przylocie.

Jak mierzyć bagaż rejestrowany i kabinowy?

Przed rozpoczęciem pakowania upewnij się, że bagaż spełnia wymogi linii lotniczej, z której usług będziesz korzystać. W tym celu należy dokładnie sprawdzić wymiary walizki do samolotu. Zacznij od umieszczenia jej na płaskiej powierzchni. Użyj miarki lub taśmy mierniczej, aby dokładnie zmierzyć wysokość, szerokość i głębokość walizki. W przypadku walizki kabinowej, zmierz jej wysokość od podłogi - łącznie z kółkami (!) - do szczytu, a szerokość w najszerszym punkcie. Sprawdzając głębokość uwzględnij wszelkie wystające elementy, takie jak uchwyty czy kółka. Zastanawiasz się, jak mierzyć bagaż rejestrowany? Sposób jest ten sam, ale wartości należy zsumować. 

Jak zmierzyć walizkę z kółkami do samolotu?

odczas sprawdzania wymiarów dużego bagażu, a także walizki kabinowej z kółkami, należy wziąć pod uwagę wszystkie detale. Umieść bagaż pionowo i zmierz go od podstawy kółek do szczytu. Dokładne zmierzenie walizki z kółkami jest niezbędne do uniknięcia dodatkowych opłat.

Pojemność, czyli wymiary walizek w litrach

Wymiary zewnętrzne to nie wszystko. Równie ważna jest odpowiednia wielkość walizki do samolotu, czyli pojemność mierzona w litrach. Może być ona ważnym czynnikiem decydującym o wyborze bagażu, ponieważ wpływa na ilość rzeczy, które możesz ze sobą zabrać. Jak więc zmierzyć rozmiar walizki w litrach? Wystarczy pomnożyć wymiary zewnętrzne, a wynik podzielić przez 1000. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach realna pojemność może być nieco inna. Wpływają na to stelaże i dodatkowe wyposażenie wewnętrzne walizki.

Już wiesz, jakie wymiary walizki do samolotu są popularne i na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażu. Teraz możesz spokojnie zacząć planować swoją następną wyprawę!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Walizka Samsonite Stackd 55cm powiększana czarna

Walizka Samsonite Stackd 55cm powiększana czarna

Cena regularna: 899,00 zł brutto764,15 zł brutto
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 764,15 zł
Walizka kabinowa Blumoonky Altair 55cm niebieska

Walizka kabinowa Blumoonky Altair 55cm niebieska

Cena regularna: 499,00 zł brutto299,00 zł brutto
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 299,00 zł
pixel