Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać walizkę do podróży pociągiem?

2023-09-10
Jak wybrać walizkę do podróży pociągiem?

Przepisy dotyczące przewozu bagażu koleją nie są tak restrykcyjne jak w przypadku linii lotniczych. Niemniej istnieją określone normy oraz ograniczenia w tej materii. Warto orientować się w przepisach, aby przy zakupie biletu wybrać odpowiednią taryfę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek podczas kontroli biletów.

Podróże pociągiem charakteryzują się także warunkami, które różnią się od tych panujących w innych środkach transportu. Warto zatem dostosować swój bagaż do okoliczności, aby przejazd był jak najbardziej komfortowy. Dowiedz się, jaka walizka do pociągu będzie najodpowiedniejsza.

Ile bagażu można zabrać do pociągu?

Obowiązujące przepisy są w pewnym zakresie uzależnione od rodzaju wykupionego biletu. Jeżeli podróżujesz drugą klasą PKP Intercity, bagaż nie może ważyć więcej niż 36 kg w przypadku osób dorosłych. Dla dzieci do 12 roku życia obowiązuje limit do 15 kg. Wyznaczone ramy dotyczą jednego biletu. Do spakowania bagażu o takim ciężarze doskonale sprawdzi się torba na kółkach. Produkty zaliczające się do tej kategorii łączą pojemność z mobilnością. Wzorowo zdadzą zatem egzamin podczas podróży pociągiem. Jeśli wystarczy Ci model o mniejszych gabarytach, zwróć uwagę na niezawodny Travelite Kick Off. Z kolei doskonałą odpowiedzią na większe potrzeby będzie Samsonite Ecodiver w rozszerzonej odsłonie.

Jeśli wykupisz przejazd w przedziale „Single” pierwszą klasą Intercity, bagaż może ważyć maksymalnie 100 kg. W przypadku przedziałów „Double” limit został określony na poziomie 50 kg. Do przewożenia bagażu o takim ciężarze przyda się niezawodna walizka. Warto zwrócić uwagę na produkty o średnich rozmiarach. Stanowią one doskonały kompromis pomiędzy mobilnością a pojemnością. Do modeli o takiej charakterystyce zaliczają się American Tourister Holiday Heat oraz American Tourister Linex.

PKP Intercity – bagaż podręczny wymiary

W przypadku PKP Intercity, wymiary bagażu zostały dokładnie określone w regulaminie. Suma wymiarów przewożonej torbyplecaka bądź walizki nie powinna przekraczać 200 cm. W ramach zobrazowania dostępnych możliwości, warto posłużyć się przykładem. Jeśli wysokość Twojej torby wynosi 100 cm, szerokość 60 cm, a głębokość 40 cm, idealnie mieścisz się w limicie. Proporcje mogą być dowolne. Ważne, by po dodaniu tych trzech wartości nie przekroczyć pułapu 200 cm.

Trzeba przyznać, że normy nie są zbyt wyśrubowane. Naprawdę duża walizka w pociągu nie powinna zatem stanowić przeszkody. Możesz pokusić się o zabranie tak pojemnych modeli jak Samsonite Proxis bądź Samsonite C-Lite.

Dodatkowy bagaż PKP – jakie obowiązują przepisy?

Powyższe wytyczne nie wyczerpują zakresu możliwości w kontekście przewożonych rzeczy. Jeśli chodzi o bagaż ponadwymiarowy, PKP podaje obowiązujące zasady. Oprócz jednej walizki mieszczącej się w wyznaczonym limicie możesz też wykupić dodatkową taryfę. Musisz wówczas doliczyć do biletu 5,10 zł od każdej nadprogramowej sztuki. Poza tym PKP Intercity pozwala na zabranie roweru oraz wózka dziecięcego. W obu przypadkach opłata wynosi 9,10 zł. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby podróżować z psem. Za taką możliwość dopłacisz 15,20 zł.

PKP – bagaż niedozwolony

Bagaż w pociągu nie może stwarzać zagrożenia dla innych pasażerów. Przewoźnik wyszczególnił szereg kategorii przedmiotów, których nie wolno zabierać ze sobą w trasę. Zakaz obejmuje:

  • rzeczy mogące generować zanieczyszczenia,
  • substancje łatwopalne,
  • naładowaną broń palną,
  • rzeczy szkodzące zdrowiu bądź wydzielające nieprzyjemny zapach,
  • przedmioty uwzględnione w przepisach celnych,
  • substancje wybuchowe, żrące, radioaktywne oraz trujące.
Jaki bagaż można zabrać do pociągu Intercity?

Materiał i wykonanie – jaka walizka do pociągu?

W przypadku podróży koleją, bagaż cały czas znajduje się pod Twoją opieką. Nie musisz zatem obawiać się, że personel uszkodzi walizkę przez swoją nieostrożność. Dzięki temu zyskujesz sporą dowolność przy selekcji produktów. Możesz przebierać pośród walizek miękkich, a także ze sztywnych tworzyw.  

Rozmiar bagażu a komfort podróżowania w PKP

O ile przepisy dotyczące rozmiarów i wagi walizek są dość łagodne, o tyle trzeba również wziąć pod uwagę warunki panujące w pociągach. Jeśli przedział zostaje zapełniony, każdy z pasażerów nie posiada zbyt wiele miejsca dla siebie. Każda osoba ma ze sobą jakąś torbę i plecak, więc trzeba rozdysponować miejsce na półce, aby dla wszystkich go wystarczyło. Oprócz tego korytarze są dość wąskie. Dwie osoby idące w przeciwnym kierunku z trudem mogą się minąć.

Gdy trafisz zatem na wyjątkowo obłożony kurs, może być bardzo ciasno. Mało tego, jeśli nie kupujesz biletu z większym wyprzedzeniem, nie oczekuj przydzielonego miejsca siedzącego. W takich okolicznościach czasem jedyną opcją jest spędzanie całej trasy stojąc w korytarzu albo siedząc na podłodze. Wówczas duża walizka może okazać się ogromnym problemem.

Znacznie lepiej sprawdzi się walizka kabinowa. Do tych kryteriów świetnie pasuje American Tourister Summer Splash, a także Samsonite Essens.

Jeśli nie masz nic przeciwko kompaktowym rozwiązaniom, jeszcze mniej miejsca zajmie torba podróżna.

Jak podejść do podróży pociągiem?

Kolej jawi się jako doskonały środek transportu na trasach krajowych. Ograniczenia nie są zbyt surowe, a ewentualne dopłaty oscylują w granicach kilku złotych. W takich warunkach możesz podróżować ze sporą ilością bagażu. Czasem popularność danego kursu nieco ograniczy komfort. Wystarczy jednak zamawiać bilety z wyprzedzeniem, aby zawsze mieć miejsce wyłącznie dla siebie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel