Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak ustawić kod w walizce?

2023-09-08
Jak ustawić kod w walizce?

W przeciwieństwie do codziennej rutyny, podróż jest żywiołem obfitującym w zupełnie nowe doświadczenia. Podczas wyjazdu znajdujesz się w nieznanym otoczeniu pośród obcych ludzi, którzy mogą mówić w innym języku i przejawiać nie do końca zrozumiałe obyczaje. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wycieczki są tak ekscytujące i ciekawe. Z drugiej jednak strony naturalną reakcją bywa rozkojarzenie i zagubienie. To z kolei może sprawić, że staniesz się łatwym celem dla potencjalnych oszustów.

Kradzież stanowi jedno z najpowszechniejszych zagrożeń czyhających na turystów. Ofiarami złodziei najczęściej padają nieuważni turyści, którzy nie przywiązują wagi do zabezpieczenia swojej własności. Często wystarczy zatem wykazać się odrobiną zaangażowania, aby zminimalizować ryzyko. Na dobry początek przyda się solidna walizka, która wytrzyma ewentualną próbę nacięcia materiału. Takimi właściwościami charakteryzują się modele Samsonite Proxis oraz Samsonite C-Lite.

Bardzo skutecznym środkiem ochronnym jest zamek szyfrowy w walizce. Już sama jego obecność odstraszy potencjalnych włamywaczy szukających łatwych łupów. Gdyby jednak podjęto próbę kradzieży, zawartość bagażu również będzie solidnie zabezpieczona. Dowiedz się, jak ustawić zamek w walizce, a także w jaki sposób zmienić kod, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Jak ustawić szyfr w walizce z klasycznym zamkiem?

Zasady działania mechanizmu mogą nieco różnić się w zależności od modelu walizki. Zazwyczaj jednak procedura przebiega dość podobnie. Gdy przystępujesz do pierwszego szyfrowania, zamek powinien wskazywać trzy zera. Wprowadź taką kombinację, jeżeli akurat ustawiona była inna. Wyzerowany mechanizm to Twój punkt startowy wyznaczający początek konfiguracji.

W następnej kolejności naciśnij przycisk odpowiadający za otwarcie walizki. Przytrzymaj go i ustal swoją własną sekwencję. Następnie wsuń suwaki do zamka, jeżeli dany model posiada taką możliwość. Wówczas możesz zwolnić przycisk, a ustawienie szyfru w walizce będzie gotowe.

Zamek tego typu okaże się nieodzowny, gdy pakujesz cenne przedmioty. Do takiej kategorii bez wątpienia zalicza się elektronika. Jeśli zabierasz ze sobą laptopa, aparat czy też drona, przyda się też pojemna walizka. Warto wówczas zwrócić uwagę na modele o średnich gabarytach takie jak American Tourister Linex bądź American Tourister Holiday Heat. Takie rozwiązania są wystarczająco pojemne, aby bezpiecznie przewozić sprzęt oraz inne delikatne przedmioty.

Jak zmienić szyfr w walizce?

Być może po pewnym czasie uznasz, że inny szyfr byłby lepszy niż ten pierwotnie wybrany. Jak zmienić kod w walizce w takiej sytuacji? Otóż kolejność działania będzie analogiczna do tej opisanej powyżej. Jedyna zmiana polega na tym, że startowym ustawieniem nie będą trzy zera, a kombinacja używana do tej pory.

Jak zakodować walizkę z kłódką?

Ostrożności nigdy za wiele. Konstrukcja niektórych walizek pozwala na użycie kłódki. Możesz potraktować ją jako dodatkowy środek ochronny. Sporym atutem tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania kłódki również do innych zastosowań. Gdy zostawiasz swoje rzeczy w zamkniętym pokoju hotelowym i wychodzisz na siłownię, możesz tam posłużyć się własną kłódką, aby zabezpieczyć swoją szafkę.

Możesz spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami konstrukcji. Część kłódek jest zamykana na klucz. Inne są zabezpieczone kodem. W przypadku mechanizmu z szyfrem ustaw na początek trzy zera. W nowej kłódce powinno wtedy nastąpić zwolnienie blokady. Później odwróć pałąk (ucho) o 180 stopni i dociśnij go do dołu. Na tym etapie ustaw swoją kombinację. Następnie wyciągnij pałąk z powrotem do góry i zamknij blokadę.

Gdy zastanawiasz się, jak zmienić kod w kłódce do walizki, wystarczy wprowadzić jedną zmianę w wyżej opisanej procedurze. Zamiast zaczynać od kombinacji z trzema zerami, ustaw uprzednio używany kod. Poza tym postępuj wedle tych samych wytycznych. Oprócz kłódki możesz też wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, dzięki którym lepiej przygotujesz się do podróży. Przydatne mogą okazać się przywieszki, organizery oraz pojemniki na kosmetyki.

Jak zaszyfrować walizkę TSA?

W świecie akcesoriów bagażowych możesz spotkać się z uniwersalnym standardem zabezpieczeń. Nosi on nazwę TSA, co po rozwinięciu oznacza Travel Sentry® Approved. Konstrukcja tego mechanizmu została ujednolicona i jest wykorzystywana w walizkach produkowanych na całym świecie. Rozpoznasz go po charakterystycznym symbolu przedstawiającym cztery czerwone romby połączone w jego kształt.

Jedna z głównych zalet zamka TSA to ułatwiony dostęp dla służb celnych. Personel jest wyposażony w klucz, dzięki któremu może przeprowadzić kontrolę bez forsowania zamka siłą. W rezultacie inspekcja przebiega sprawniej, a poza tym zamek nie musi zostać zniszczony, aby zajrzeć do wnętrza walizki. Z uwagi na te czynniki wiele krajów wręcz nie pozwala na stosowanie alternatywnych systemów zabezpieczeń. Takie zasady obowiązują, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Szyfr TSA przyda się zwłaszcza w dużej walizce nadawanej jako bagaż rejestrowany. W środku masz wiele cennych przedmiotów, więc szkoda byłoby pozwolić na zniszczenie zamka. Taki system zabezpieczeń znajdziesz w modelach Blumoonky oraz Samsonite Essens

Aby ustawić kod do walizki TSA, zacznij od wprowadzenia domyślnej kombinacji, czyli trzech zer. Następnie musisz wcisnąć przycisk „Reset”, który znajduje się w otworze u podstawy zamka. Możesz użyć do tego chociażby wykałaczki. Kolejnym krokiem jest ustalenie nowego szyfru. Gdy to zrobisz, włóż suwaki do przeznaczonych dla nich otworów. Na koniec naciśnij przycisk służący do otwierania zamka. W tym momencie nowy kod zostaje zatwierdzony i możesz zacząć się nim posługiwać.

Jak zresetować kod w walizce TSA?

Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz ustawić nowy szyfr, zasady postępowania będą zbliżone do tych powyżej. Różnica polega na tym, że zaczynasz od wprowadzenia dotychczasowego kodu, a nie trzech zer. Później wciskasz przycisk reset i kontynuujesz operację wedle wytycznych.

Zamki szyfrowe w walizkach receptą na bezstresowe podróże

Znalezienie niezawodnej walizki to podstawowy element przygotowań do wycieczki. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest powszechnie stosowane walizki kabinowe. Za przykład mogą posłużyć takie warianty jak Samsonite Respark oraz American Tourister Summer Splash. Podczas selekcji zwróć uwagę na zainstalowany system zabezpieczeń. Jeśli okazja czyni złodzieja, to solidny zamek ekstremalnie utrudni zadanie potencjalnym włamywaczom. Dzięki temu zapewnisz sobie spokój i dobry nastrój przez cały wyjazd.

pixel