Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co zabrać zimą w góry? Przewodnik dla miłośników górskich wędrówek

2024-11-13
Co zabrać zimą w góry? Przewodnik dla miłośników górskich wędrówek

Zimowe krajobrazy zapierają dech w piersiach. Dlatego wyjazd w góry to wyjątkowa okazja do połączenia piękna natury w śnieżnej oprawie z aktywnością fizyczną. Aby maksymalnie skorzystać z takiej wycieczki, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Dowiedz się, co wziąć w góry zimą i jak ubrać się na piesze wędrówki po szlakach.

Jak ubrać się na zimową wycieczkę w góry?

Zastanawiasz się, co zabrać do Zakopanego zimą? Jaki strój przygotować na wyprawę na Rysy? Pamiętaj, że zimowe ubranie powinno przede wszystkim zapewniać ciepło. Dlatego bardzo ważne są warstwy ułatwiające kontrolę nad temperaturą ciała. Jak ubrać się warstwowo? Podziel ubranie na:

  • Warstwę bazową - pierwszą, najbliższą ciału warstwą powinna być bielizna. Jej zadaniem jest odprowadzanie potu na zewnątrz, co jest szczególnie ważne podczas intensywnego wysiłku. Wybierz materiały syntetyczne lub wełnę merino, które sprawnie odprowadzają wilgoć.
  • Warstwę środkową - warstwa odpowiadająca za zatrzymywanie ciepła. Zazwyczaj jest to odzież termiczna dobrze dopasowana ciała. Możesz też wybrać inne ubrania o właściwościach izolacyjnych, które potrafią odprowadzić nadmiar wody na zewnątrz. Świetnie sprawdzą się polar, materiały syntetyczne i wełna.
  • Warstwę zewnętrzną - zadaniem ostatniej warstwy jest ochrona przed śniegiem, deszczem i wiatrem. Wybierz wodoodporne, oddychające kurtki i spodnie, które zabezpieczą przed przemoczeniem i nie dopuszczą do przegrzania. Zwróć uwagę, czy ubrania mają kaptur, ściągacze przy mankietach i szyi. Dzięki temu ochronisz się przed wiatrem.

Jaką odzież zabrać zimą w góry? Lista rzeczy, które musisz mieć

Co wziąć w góry zimą? Jakie ubrania okażą się najbardziej przydatne? Oto lista rzeczy w góry, które warto spakować, szczególnie gdy wybierasz się na długie, piesze wycieczki:

  • bielizna termoaktywna,
  • bluza lub polar,
  • kurtka puchowa lub syntetyczna,
  • kurtka z kapturem i membraną,
  • spodnie wodoodporne,
  • czapka i rękawice,
  • komin lub szalik,
  • dopasowane, długie skarpetki.

Dodatkowo zainwestuj w ochraniacze, tzw. stuptuty. To osłona na buty i dolną część spodni, która zabezpiecza przed wilgocią i zapobiega wpadaniu śniegu do butów.

Jakie buty warto zabrać w góry zimą?

Zimowa wyprawa w góry bez odpowiednich butów może skończyć się fiaskiem. Tym bardziej, jeśli na trasie czeka na Ciebie śnieg, lód i nierówności. Jakie buty zabrać w góry zimą, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo? Oto cechy, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • Podeszwa z mocnym bieżnikiem – dzięki niej zyskasz stabilność na śliskim podłożu.
  • Wygoda i dopasowanie – dobre buty powinny idealnie dopasować się do stopy już przy pierwszym założeniu.
  • Wodoodporność i ocieplenie – wybierz obuwie, które chroni przed chłodem i przemoczeniem.
  • Sprawdzona jakość – zainwestuj w solidne buty od renomowanego producenta. Powinny zapewnić Ci wsparcie na każdej trasie przez lata.Wybierając odpowiednie obuwie, zyskujesz komfort i poczucie bezpieczeństwa, które w górach są na wagę złota.

Lista rzeczy na wyjazd w góry zimą – wyposażenie plecaka

Po wybraniu ubrań i obuwia czeka Cię kolejny krok, czyli spakowanie wyposażenia. W co najlepiej się spakować? Dobry plecak na zimową wyprawę w góry powinien być wygodny, wytrzymały i pojemny. Aby pomieścić wszystko co niezbędne, wybierz model o pojemności minimum 30 litrów. Zwróć uwagę na ergonomiczne, regulowane szelki oraz dodatkowy pas biodrowy, który odciąży plecy i poprawi stabilność. 

Przykładem jest plecak turystyczny Gregory Zulu 40l dostosowany do wymagających górskich tras. Ten model ma elastyczne panele FreeFloat umożliwiające obracanie i zginanie się pasa biodrowego zgodnie z ruchami ciała. Posiada również odblaski i pokrowiec przeciwdeszczowy zabezpieczający sprzęt i odzież przed wilgocią. 

Dobrym uzupełnieniem do plecaka turystycznego może być nerka, która zapewni bezpieczeństwo drobnym rzeczom osobistym.

Co spakować w góry zimą do plecaka turystycznego?

  • Termos z ciepłym napojem – zimowa trasa potrafi wychłodzić, a gorąca herbata lub kawa pomoże Ci się ogrzać.
  • Energetyczne przekąski – batony, orzechy i suszone owoce dostarczą szybkiej energii, kiedy zabraknie Ci sił.
  • Mapa lub kompas – niezawodna pomoc w orientacji, szczególnie gdy telefon straci zasięg.
  • Powerbank – zimno szybko rozładowuje baterie, więc przyda Ci się dodatkowy zapas energii.

Wybierając się w góry zadbaj również o spakowanie apteczki z niezbędnymi lekami.

Zobacz także: Jaki plecak w góry wybrać?

Co spakować w góry?

Co powinna zawierać apteczka?

Apteczka pierwszej pomocy to obowiązkowy element wyposażenia podczas każdej podróży. W przypadku wyjścia w góry zimą powinna zawierać bandaże i plastry, które przydadzą się w razie obtarcia lub zranienia. Spakuj też środki odkażające, maść na bóle stawów, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wielu miłośników górskich wędrówek uważa, że do plecaka warto też spakować folię NRC. Zajmuje mało miejsca, a w skrajnej sytuacji może uratować życie.

Co spakować w góry zimą? Niezbędny sprzęt techniczny

Co zabrać zimą w góry, jeśli planujesz wymagającą trasę? Niezbędny jest odpowiedni sprzęt techniczny, który zapewni Ci bezpieczeństwo i pomoże podbić szczyty. Jakie rzeczy warto mieć przy sobie, by poradzić sobie z trudnymi, zimowymi warunkami?

  • Raki - zakładane na buty zapewniają świetną przyczepność. Pozwalają stabilnie poruszać się po śniegu i lodzie.
  • Czekan - to przyrząd wspierający stabilizację na stromych podejściach. Przyda się również do wyhamowywania ewentualnych poślizgów.
  • Kijki trekkingowe - pomagają utrzymać równowagę na śliskich powierzchniach i odciążają kolana przy długich zejściach ze szczytów. Najlepiej wybrać modele z regulacją długości i szpiczastymi końcówkami, które dobrze wbijają się w zmrożony teren.
  • Latarka czołowa - zimą zmrok zapada bardzo szybko, dlatego latarka czołowa może okazać się przydatna.
  • Linka asekuracyjna i karabinki - wymagane przy wymagających trasach w wysokich górach. Zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo przy pokonywaniu śliskich i stromych odcinków.

Oprócz tego warto spakować śrubokręt lub mały multitool – przydadzą się do regulacji sprzętu.

Co zabrać w góry? Lista dodatkowych rzeczy do ochrony

Zimowa aura w górach kojarzy się z chłodem. Jednak pamiętaj, że słońce odbijające się od śniegu może być bardzo intensywne. Dlatego lista co zabrać w góry zimą powinna być wzbogacona o krem przeciwsłoneczny z filtrem UV. Twarz jest szczególnie wrażliwa na działanie mrozu i promieni słonecznych, dlatego krem powinno aplikować się przynajmniej co 3 godziny. Nieocenione okażą się też okulary przeciwsłoneczne lub gogle z filtrem UV oraz balsam ochronny do ust.

Jak zaplanować zimowy wyjazd w góry? Praktyczne porady

Planowanie zimowej wyprawy w góry wymaga więcej uwagi niż wyjazd latem. Gwałtowne zmiany warunków, intensywne opady śniegu czy silny wiatr mogą stanowić zagrożenie na szlaku. Z tego względu regularnie sprawdzaj prognozy i wybierz na swój wyjazd okres stabilnej pogody. Kolejny krok to dobór trasy – dostosuj ją do swoich umiejętności i kondycji, Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z zimowymi trekkingami, zdecyduj się na łatwiejsze szlaki, np. w Bieszczadach. Na szlak wychodź o wczesnych godzinach porannych, aby zdążyć wrócić przed zmrokiem. Dla bezpieczeństwa nie zapomnij też poinformować swoich bliskich o planowanej trasie.

Zimowa wyprawa w góry z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i wspomnień na lata. Wystarczy, że zainwestujesz czas w odpowiednie przygotowanie. Dzięki temu zapewnisz sobie wygodę i komfort psychiczny, co pozwoli Ci w pełni cieszyć się magiczną aurą gór.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024
Blog_test

Polecane

Saszetka Samsonite Ecodiver czarna

Saszetka Samsonite Ecodiver czarna

Cena regularna: 235,00 zł brutto199,75 zł brutto
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 235,00 zł
pixel