Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nie zaśpij z aktualizacją dokumentów przed podróżą. Sprawdź ważność paszportu!

2023-06-01
Nie zaśpij z aktualizacją dokumentów przed podróżą. Sprawdź ważność paszportu!

Wyobraź sobie, że przekraczasz próg lotniska, masz skompletowany bagaż, a w ręce trzymasz paszport i bilet. Pozostaje tylko czekać, aż wymarzony urlop rozpocznie się na dobre. Przy odprawie okazuje się jednak, że nie możesz wejść na pokład, ponieważ dokumenty paszportowe straciły ważność. Nikt nie chciałby doświadczyć takiego rozczarowania. Niestety podobne sytuacje zdarzają się od czasu do czasu. W toku wytężonych przygotowań obfitujących w zakupy i kwestie organizacyjne można zapomnieć, że ważność paszportu dobiega końca. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby formalności nie stanęły Ci na drodze do upragnionego wyjazdu. Zapoznaj się z podstawowym zakresem informacji na temat dokumentów paszportowych. W ten sposób będziesz w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji.

Dokument paszportowy traci ważność po upływie określonego czasu. Ten okres uzależniony jest od wieku posiadacza. Aktualne przepisy kształtują się następująco:

 • obywatel Polski powyżej 13 roku życia – paszport traci ważność po 10 latach,
 • dzieci do 13 roku życia – termin ważności wynosi 5 lat.

Jaki jest minimalny okres ważności paszportu, aby wjechać do innego kraju?

Przepisy w tej materii są bardzo zróżnicowane. Najprostsze jest podróżowanie do krajów należących do Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Wówczas w zupełności wystarczy okazanie ważnego dowodu osobistego. Szczególnym przypadkiem są kraje, które nie należą do wspólnoty, ale przepisy umożliwiają przekroczenie granicy bez posiadania ważnego paszportu. Takie zasady obowiązują, chociażby w Albanii i Czarnogórze. Do odwiedzenia tych krajów potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Znacznie szerszą kategorią są kraje, które honorują jedynie dokument paszportowy. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach data ważności nie może upływać tuż po powrocie do Polski. Wówczas przepisy zwracają uwagę na konieczność posiadania dokumentu paszportowego, który pozostaje w mocy jeszcze przez 3-6 miesięcy po zakończeniu wycieczki. Takie wymagania wynikają z tego, że organy rządowe przetwarzają dane i porządkują informacje już po opuszczeniu terytorium kraju przez turystę.

Regulacje dotyczące ważności paszportu w różnych zakątkach świata ulegają zmianom. Warto zatem zasięgnąć bieżących informacji za każdym razem, gdy szykujesz się do wyjazdu. Najrzetelniejszym źródłem wiedzy jest oficjalna strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zajrzyj pod następujący adres, aby zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Data ważności paszportu to nie wszystko

Zmiana danych osobowych raczej nie należy do czynności, które często zdarzają się w życiu. Takie okoliczności zazwyczaj występują w przypadku małżeństwa zawartego w urzędzie stanu cywilnego albo kościele. Nie da się ukryć, że młoda para nie może narzekać na brak obowiązków. Warto jednak znaleźć w sobie dodatkowe pokłady motywacji, aby dopełnić formalności przy nowych dokumentach paszportowych. W końcu tuż po weselu zaczyna się miesiąc miodowy, podczas którego nowożeńcy często ruszają w podróż. Byłaby to wielka szkoda, gdyby przeszkody natury formalnej pokrzyżowały Ci plany w tym wyjątkowym momencie życia.

W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą po upływie terminu ważności paszportu istnieje awaryjna procedura umożliwiająca powrót do ojczyzny. Takie osoby zostaną wpuszczone do kraju mimo braku aktualnego dokumentu.

Kiedy paszport jest nieważny?

Można wyróżnić kilka sytuacji, kiedy dokument paszportowy zostaje uznany za nieważny. Taki status zostanie przyznany w następujących okolicznościach:

 1. Upłynęła data ważności paszportu. Wówczas trzeba stawić się w punkcie paszportowym, złożyć wniosek o wydanie, wnieść opłatę i poczekać na termin odbioru.
 2. Zniszczony albo zgubiony paszport. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zawiadomić organ, który odpowiadał za wydanie dokumentu albo analogiczną placówkę w miejscu pobytu. Następnie należy postępować zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Koniec końców konieczne okaże się jednak wyrobienie nowego dokumentu paszportowego.
 3. Paszport został dostarczony do urzędu przez osobę trzecią, która znalazła zaginiony dokument.
 4. W wynikuutraty obywatelstwa polskiego.
 5. W przypadku zmiany danych osobowych. W tym przypadku warto pamiętać, że wniosek o nowy paszport nie może być złożony później niż po upływie 30 dni od momentu wprowadzenia modyfikacji. Nieco więcej czasu przysługuje obywatelom polskim przebywającym za granicą. Mają oni 90 dni do dyspozycji.
 6. W przypadku unieważnienia paszportu. Może do tego dojść na podstawie wniosku złożonego przez sąd, organ prowadzący postępowanie przygotowawcze, a także organ postępowania wykonawczego w sprawie karnej, np. obejmującej przestępstwo skarbowe.
 7. W razie zgonu osoby automatycznie wygasza się ważność paszportu.
 8. Wydanie paszportu przebiegło z naruszeniem litery prawa.

Co się stanie, jeśli na lotnisku lub na granicy okaże się, że mój paszport jest nieważny?

Obywatel Polski nie może posługiwać się nieważnym paszportem. Gdyby jakaś osoba podjęła próbę przekroczenia granicy bez posiadania aktualnych dokumentów, służby muszą ją zatrzymać zgodnie ze swoimi obowiązkami.

Warto zaznaczyć, że istnieje centralna ewidencja wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych. Dostęp do tych danych mają rodzime organy oraz organizacje pochodzące z krajów współpracujących z Polską.

W jakich okolicznościach możesz uzyskać paszport tymczasowy?

Polskie prawo dopuszcza możliwość wydania okresowego dokumentu. Do takich sytuacji dochodzi przede wszystkim, gdy podczas przebywania za granicą, termin wydania biometrycznej wersji pozostaje dość odległy. Organ paszportowy zatwierdzi również taki wniosek, gdy:

 • nie można pobrać odcisków palców,
 • borykasz się z chorobą,
 • masz konieczność pilnego powrotu do kraju,
 • odwiedzasz chorego członka rodziny,
 • wybierasz się na pogrzeb,
 • musisz dopełnić obowiązków zawodowych,
 • opiekujesz się dziećmi.

Paszporty tymczasowe z założenia są wydawane szybciej niż biometryczne wersje. Dokument będzie ważny jedynie przez 12 miesięcy od daty wydania.

100 % przygotowania = 200 % udanych wakacji!

Jeżeli nowy paszport jest już do dyspozycji, pozostaje jeszcze kwestia umiejętnego spakowania się przed podróżą. W ofercie sklepu mojawalizka.pl znajdziesz szeroką gamę akcesoriów bagażowych odpowiadających na zróżnicowane potrzeby. Podstawową kategorią są walizki kabinowe dostosowane do krótkich podróży. W tym przypadku warto rzucić okiem na model American Tourister Linex, który wyraża idealny stosunek ceny do jakości. Jeśli preferujesz walizki miękkie, koniecznie weź pod uwagę Samsonite Roader. Model posiada kieszeń zewnętrzna, która doskonale sprawdzi się do przechowywania dokumentów. W ten sposób paszport będzie zawsze pod ręką.

Podczas dłuższych wypraw walizka kabinowa może okazać się jednak niewystarczająca. Wówczas warto zwrócić się w kierunku pojemniejszych akcesoriów. Przykładem walizki do zadań specjalnych jest Samsonite Magnum Eco. Solidna polipropylenowa konstrukcja pozwala na bezpieczne transportowanie delikatnych przedmiotów. Z powodzeniem możesz zatem zabrać ze sobą drona bądź inny sprzęt elektroniczny. Jeśli nastawiasz się na pakowanie dużej ilości ubrań, przyda Ci się walizka o elastycznej strukturze. Takimi właściwościami charakteryzuje się chociażby Samsonite D’Lite. Materiał jest rozciągliwy, dlatego jesteś w stanie z powodzeniem wypełnić wnętrze do granic możliwości.

Jeśli masz problem z doborem właściwego produktu, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania i udzielimy rzeczowych porad. Jesteśmy do Twojej dyspozycji na czacie (znajdziesz go na stronie internetowej w prawym dolnym rogu). Poza tym udzielamy też wsparcia pod adresem e-mail sklep@mojawalizka.pl, numerem telefonu +48 50 50 50 164 oraz na Facebooku. Jesteśmy dostępni w dni robocze między 8:00 a 16:00.

Polecane

pixel